Wyłączanie telefonu nie zawsze jest takie proste
A zaczniemy od rzeczy, która potrafi sfrustrować niejednego nabywcę Samsunga, który na początku bywa w tej kwestii lekko zdezorientowany.
Mowa o chęci wyłączenia naszego telefonu, którą chcemy zrealizować w intuicyjny sposób za pomocą wciśnięcia dłużej przycisku bocznego, ale ten domyślnie aktywuje asystenta Bixby.
Na całe szczęście można szybko zmienić sposób działania naszego przycisku bocznego.
Wszystko co trzeba zrobić, to przejść do ustawień, dalej „zaawansowane funkcje” i „przycisk boczny”.
Jak możecie zobaczyć dwukrotne wciśnięcie aktywuje w tym wypadku latarkę, zaś dłuższe przytrzymuje przycisku aktywuje funkcję „obudź bixby”.
Wybieramy zatem menu wyłączania i dzięki temu zyskamy szybki dostęp nie tylko do wyłączenia zasilania, ale także restartu, połączenia alarmowego oraz informacji medycznych.
Przy okazji przypominam, że również po rozwinięciu centrum sterowania, możemy znaleźć skrót do menu wyłączania.
Lepsze osiągi systemu i baterii
Teraz proponuję rzucić okiem na profil wydajności, który pozwoli określić nam priorytety w codziennym działaniu naszego Samsunga.
W tym celu wchodzimy w ustawienia, a następnie wybieramy sekcję „pielęgnacja urządzenia”.
Tutaj na początek interesuje nas pozycja o nazwie „profil wydajności”.
Jeśli dysponujecie urządzeniem oferującym spory zapas mocy, z którego na co dzień nie wykorzystujecie, to warto w tym miejscu rozważyć profil lekki.
Przedkłada się on na żywotność baterii i wydajność chłodzenia nad szybkość przetwarzania, co w efekcie przełoży się na lepszy czas pracy na baterii.
A skoro mowa o baterii. Kiedy przejdziemy do raportu zużycia i tutejszych ustawień, warto zwrócić uwagę na ochronę baterii.
Aktywacja tej funkcji sprawi, że w zależności od wybranego profilu, nasz telefon nie będzie w trakcie ładowania utrzymywać przez długi czas wartość 100%, co negatywnie wpływa na żywotność ogniwa.
Sceptyków zachęcam aby rozważyli przynajmniej włączenie profilu podstawowego.
Będąc jeszcze w ustawieniach w ramach pielęgnacji urządzenia zaglądamy do sekcji „automatyczna optymalizacja”. Dalej „automatyczne restartowanie” i tutaj wybieramy restartowanie wg harmonogramu.
Przykładowo niech to będzie każdy poniedziałek o godzinie 3 w nocy. Dzięki temu zabiegowi nasz telefon będzie mógł regularnie wyczyścić swoją pamięć i przyspieszać pracę systemu.
W ramach lepszej pracy systemu, a konkretnie przechowywania danych przez aplikację, polecam zajrzeć jeszcze do opcji RAM.
I tutaj interesuje nas ostatnia pozycja jaką jest RAM Plus.
W zależności od tego z jakiego Samsunga obecnie korzystacie, możecie zdecydować o większej ilości miejsca dla pamięci wirtualnej.
Skutkuje to tym, że przydzielając większe porcje RAMu, możemy sprawić, że tym samym więcej aplikacji może pozostać otwartych w tle i przechowywać dla Was informacje.
System domyślnie przeznacza na to zwykle 3 GB.
Jeśli korzystacie z wielu aplikacji i chcecie mieć pewność, że żadna z nich samoczynnie nie będzie odświeżać swojej zawartości, tylko pozostawi ostatnio przeglądane treści, to warto użyć funkcję RAM Plus.
Cztery szybkie skróty w naszych palcach
Jeśli jesteście fanami podnoszenia efektywności i lubicie wykorzystywać wszystkie dostępne do tego celu możliwości, to z pewnością spodoba Wam się to rozwiązanie.
Wszystko co musimy zrobić to ponownie przejść do ustawień i tym razem wybieramy „bezpieczeństwo i prywatność”, a następnie przechodzimy do biometrii. Dalej „odciski palców”.
I tutaj upewnijcie się, że macie zarejestrowanych kilka waszych odcisków.
Następnie instalujemy aplikację GoodLock, a następnie w ramach zakładki life up instalujemy dodatek o nazwie Routines +.
Tutaj wybieramy pozycję o nazwie „Fingerprint to website”.
Dzięki temu będziemy mogli stworzyć nową procedurę, gdzie w zależności od tego jakim palcem będziemy odblokowywać nasz telefon, to wtedy będziemy uruchamiać konkretny skrót.
Mamy możliwość zarejestrowania aż czterech odcisków palców, więc potencjalnie daje nam to aktywację czterech osobnych skrótów.
Z kolei w aplikacji tryby i procedury, możemy podejrzeć jakie aktualnie automatyczne procedury mamy aktywne i w ten sposób je edytować, bądź usuwać.
Mam nadzieję, że kupując nowego Samsunga pomyśleliście o jego zabezpieczeniu.
Jeśli jednak nie wybraliście jeszcze żadnego etui, to przypominam, że te oraz wiele innych akcesoriów znajdziecie na naszej stronie pancernik.eu
Wystarczy w menu nawigacyjnym najechać kursorem na pierwszą pozycję o nazwie „wybierz urządzenie”, gdzie z tutejszej listy wyszukujemy interesujący nas telefon. Życzymy udanych zakupów!
Sztuka małych ułatwień
Jeśli Wasza szuflada z aplikacjami może pochwalić się już dużą zawartością to dla łatwiejszej nawigacji, polecam w belce wyszukiwania wybrać ikonę trzech kropek, dalej sortuj i ustawić kolejność alfabetyczną.
Z pewnością od teraz łatwiej będzie nam zlokalizować konkretną aplikację.
Innym ułatwieniem jest także stały dostęp do kontroli jasności ekranu, która pojawia się już po pierwszym rozwinięciu centrum sterowania.
Wystarczy, że rozwiniecie całe centrum i przejdziecie do trybu edycji, gdzie zaznaczacie „zawsze wyświetlaj” w ramach sterowania jasnością.
A skoro jesteśmy już przy ułatwieniach, to w tym miejscu warto poruszyć temat klawiatury.
Domyślnie Samsung oferuje własną klawiaturę w ramach nakładki One UI.
Jak część z was doskonale wie, nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z innych, które są dostępne choćby w Galaxy Store, czy sklepie Play.
Użytkownicy zwykle wybierają klawiaturę Gboard albo SwiftKey. Naturalnie warto wypróbować obie i zdecydować, z którą ostatecznie pracuje się nam najlepiej.
Dla przykładu pobierzmy ze sklepu Play klawiaturę Microsoft SwiftKey.
Po jej instalacji wystarczy przejść do ustawień, dalej sekcja „zarządzanie ogólne” i tu interesuje nas pozycja o nazwie „lista klawiatur i klawiatura domyślna”.
Jak możecie zobaczyć w ramach klawiatury domyślnej wybieramy zainstalowaną w tym wypadku Swiftkey od Microsoftu i to tyle.
Warto jeszcze upewnić się, czy nasza nowa klawiatura jest również aktywna na liście.
Od teraz możemy przetestować zupełnie nowy interfejs i przekonać się jakie rozwiązania będą dla nas wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.
Przyspieszamy Samsunga
W ramach codziennego użytkowania polecam również to rozwiązanie, które moim zdaniem polepsza wrażenia z korzystania z tutejszego interfejsu.
Najpierw jednak będziemy musieli uruchomić opcje programisty. W tym celu przechodzimy do ustawień, następnie wybieramy „telefon - informacje”. Dalej informacje o oprogramowaniu.
Następnie stukamy palcem w pole „numer wersji” tak długo aż nie pojawi się komunikat o włączonym trybie programisty.
Wracamy do strony głównej ustawień, gdzie od teraz na samym dole znajdziemy opcje programisty.
Tutaj szukamy sekcji o nazwie „rysowanie” w ramach której interesuje nas skala animacji okna, skala animacji przejścia, oraz skala długości animacji.
Zmieniając tutejsze parametry możemy spowolnić, bądź przyspieszyć wszystkie dostępne animacje interfejsu.
Nawigowanie po systemie, czy przełączanie się pomiędzy aplikacjami - wszystko od teraz może pracować z szybszą reakcją na polecenia i wywoływać lepsze wrażenie jeśli chodzi o ogólną prędkość działania.
Znasz dobrze aplikację aparatu?
Przejdźmy teraz do systemowej aplikacji aparatu. Jak widzicie w moim przypadku mam dostępne dwa podstawowe tryby pracy, czyli zdjęcie oraz wideo.
Jeśli z kolei często wykorzystujecie niestandardowe tryby, to również możecie ułatwić sobie do nich dostęp.
Wystarczy, że przejdziecie do zakładki „więcej”, a następnie przytrzymacie palec na wybranym przez was trybie.
Następnie przeciągacie go do podręcznego menu na dole i to wszystko. Od teraz w szybszy sposób będziecie mogli sięgnąć po Wasz ulubiony tryb.
Jeśli z kolei chcielibyście wyciągnąć na wierzch więcej skrótów powiększenia, to wystarczy, że zainstalujecie aplikację „Camera Assistant”.
To właśnie tutaj możemy zdecydować o widoczności skrótów powiększenia.
Przy okazji warto również rzucić okiem na opcję „szybkie naciśnięcie migawki”, która sprawi, że po wciśnięciu wirtualnego przycisku migawki zostanie natychmiast zrobione zdjęcie.
Na uwagę zasługuje także ustawienie, za pomocą którego możemy wyznaczyć limit czasu dla aktywności aplikacji aparat, zanim samoczynnie się wyłączy w przypadku braku interakcji.
Jest to przydatne, kiedy jesteśmy np. na wakacjach, gdzie często robimy zdjęcia, a aplikacja zbyt wcześnie się wyłącza.
Dziękuję za Wasz czas i uwagę, mam nadzieje, że ta garść informacji była dla Was pomocna. Do zobaczenia i do usłyszenia już niebawem!