Pancernik.eu
Kategorie blog
Chmura tagów

Adam Brzozowski
Trading Bizon

ul. Żółkiewskiego 3a
63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel. +48 62 739 40 12
Mail: [email protected]

facebook /pancernik.eu

twitter/pancernik_eu

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
iOS 18 vs. One UI 6.1 : Samsung nadal daje więcej? 0
iOS 18 vs. One UI 6.1 : Samsung nadal daje więcej?

 

Ekran blokady

iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

A pierwszą rzeczą, na której się skupimy jest ekran blokady i tutejsze ikony skrótów, które od teraz w przypadku nowego iOS’a przenoszą nas bezpośrednio do wybranych narzędzi, bądź aplikacji.

Oczywiście jest to jak najbardziej użyteczna zmiana, ale spójrzmy jak to obecnie wygląda w nakładce One UI, gdzie funkcja ta jest dostępna od lat.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

W trybie domyślnym, który oferuje nakładka mamy do dyspozycji praktycznie taką samą koncepcję, czyli możemy edytować dwie ikony ze skrótami.

Z tą jednak wyraźną różnicą, że iOS wyciąga na wierzch do wyboru wyłącznie swoje narzędzia.

One UI kładzie bardziej nacisk na szybki dostęp do zainstalowanych aplikacji, zaś samych narzędzi jest tu dość skromna porcja.

Ale za to przyjmuje filozofię, że do tychże narzędzi nie jest wymagane odblokowanie urządzenia.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kiedy jednak wrzucimy drugi bieg i skorzystamy z Samsungowej aplikacji Good Lock, to tutaj w ramach opcji lockstar możemy wybrać dostęp aż do 6 skrótów jednocześnie, które będą dostępne na ekranie blokady.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Tak więc finalnie iOS zatrzymuje się na limicie dwóch skrótów, ale za to oferuje szybki dostęp do często specyficznych narzędzi np. w ramach opcji dostępności, co też dla wielu osób będzie użytecznym rozwiązaniem.

Po wywołaniu ekranu blokady i przeciągnięciu palcem od prawej do lewej krawędzi ekranu uruchamiamy również aplikację aparatu, więc możemy uznać to za dodatkowy, choć, niewidoczny skrót.

 

Ekran główny

iOS-18-vs-One-UI-6 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Po przejściu do ekranu głównego w iOS 18 otrzymaliśmy możliwość przemieszczania ikon aplikacji w dowolne miejsce, zatem nic nie stoi na przeszkodzie by układać je w taki sposób by np. Nasza tapeta była lepiej widoczna.

 

 iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

W kwestii organizacji ekranu głównego zdecydowaną przewagę utrzymuje nadal One UI

Możemy tutaj wybrać układ ekranu startowego, zmieniać układ siatek, obracać cały interfejs do orientacji poziomej, czy korzystać z wyciągniętego na wierzch paska nawigacji.

Nie wspominając o tym, że możemy wybrać wiele aplikacji naraz by je usunąć z ekranu głównego, odinstalować, albo przenieść do osobnego katalogu, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Nawet jeśli skonfrontujemy nową możliwość zmiany rozmiaru ikon w iOS 18, przełączania ich w tryb ciemny, czy zmiana ich koloru, to i tak jest to zaledwie początek tego, co oferuje zarówna nakładka One UI.

Tym samym również Android, który dopuszcza do ingerencji w system aplikacje firm trzecich, więc możemy totalnie przeobrazić warstwę wizualną naszego Samsunga.

Wobec tego nie widzę również powodu by porównywać możliwości widgetów w obu systemach.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kolejna rzecz, która powinna nas zainteresować w ekranie głównym iOS 18, to możliwość blokowania dostępu do wybranych przez nas aplikacji, które będą wymagać dodatkowej autoryzacji Face ID.

Wybieramy konkretną aplikację, przydzielamy jej dodatkową ochronę albo za pomocą samej autoryzacji, albo dodatkowo ukrywamy ją w folderze „ukryte” pośród innych, których nie chcemy trzymać na widoku.

To ostatnie rozwiązanie jest mimo wszystko dyskusyjne, bo skoro chce coś ukryć, to dlaczego system i tak pokazuje osobie niepowołanej, że w bibliotece aplikacji jest widoczny folder ukryte.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

One UI z kolei oferuje bardziej kompleksową funkcję w ramach ustawień bezpieczeństwa o nazwie „mój sejf”, która pojawia się również w formie aplikacji.

Całe to rozwiązanie jest mimo wszystko mniej intuicyjne, zaś system za każdym razem tworzy osobną kopię aplikacji przed jej zabezpieczeniem.

iOS 18 proponuje dużo prostsze rozwiązanie z maksymalnie skróconą ścieżką poleceń jaką trzeba wykonać.   

 

Centrum sterowania

 iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kolejna nowość w iOS 18 to przeprojektowane centrum sterowania, które od teraz zostało podzielone na osobne karty tematyczne zawierające odpowiednie narzędzia.

Możecie w pełni edytować, a zatem zmieniać rozmiar, oraz położenie wybranych narzędzi i przyporządkowywać je do poszczególnych kart. Z pewnością pozwala to od teraz na lepsze wykorzystanie potencjału tej funkcji.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Z kolei One UI inaczej rozkłada akcenty, bo swoje centrum sterowania traktuje jako szybki dostęp do podstawowych narzędzi, którym nie chce poświęcać osobnych kart.

Będzie to jednak zaprzeczać podstawowej idei jaką jest wysuwane centrum sterowania.

Zatem Samsung skupia wszystko na jednej schludnie wyglądającej stronie, bo w końcu ma jeszcze panele przy krawędzi, które oferują bardziej rozbudowane widoki aplikacji jeśli tylko będziemy tego potrzebować.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

iOS 18 chce mieć to wszystko w jednym miejscu i oferuje możliwość większej personalizacji, co również może być atrakcyjnym rozwiązaniem.

Chociaż trudno zrozumieć decyzję o tym by jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi jakim jest łączność zaprojektować tak, że przejście do opcji sieci, czy bluetooth rozwija długą listę.

Tam z kolei miejsce jest niepotrzebnie zajmowane przez vpn, czy i tak niedostępną łączność satelitarną.      

Od teraz po rozwinięciu centrum sterowania w iOS 18 w prawym górnym rogu znajdziemy znajomy przycisk wyłączania.

 

Aplikacja zdjęcia vs. Galeria

 iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kolejna zmiana w iOS 18, to aplikacja zdjęć i jej przeprojektowana strona główna, którą możemy modyfikować wg. własnego uznania.

Mamy do dyspozycji dwie sekcje. Pierwsza to naturalnie mozaika naszych zdjęć i filmów.

Opcjonalnie możemy sprawić, że jeśli przesuniemy palcem w lewo lub  w prawo, to otrzymamy szybki dostęp do wybranego typu multimediów albo kolekcji zdjęć.

Jeśli wybierzecie dostosuj, to w tym wypadku po przesunięciu palcem w lewo możemy mieć szybki dostęp do wybranego typu multimediów.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kiedy z kolei zaczniemy przesuwać w górę, to wówczas pojawi nam się belka z opcjami filtrowania, sortowania, oraz opcjami widoku.

Do tego możemy w dużo łatwiejszy sposób nawigować po konkretnych miesiącach, czy latach.

Również łatwiej będzie nam znaleźć konkretną kategorię zdjęć jak ulubione, czy zrzuty ekranu. 

Druga sekcja pod mozaiką naszej galerii, to również możliwość wybrania konkretnych kolekcji i ich kolejności.

W ten sposób łatwiej będzie nam eksplorować własną galerię i np. tutaj możemy ustawić sobie szybki dostęp do gotowych wspomnień, które generuje iPhone.

Kiedy z kolei przejdziemy do opcji „szukaj” znajdziemy gotowe szablony podpowiedzi, które pokazują nam z jaką precyzją możemy szukać konkretnych zdjęć.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Porównując to z aplikacją galeria w Samsungu możemy odnieść wrażenie, że tutejsza organizacja naszych multimediów jest nadal zredukowana do najbardziej podstawowych opcji.

Tu porządek bardziej będzie zależeć od nas samych i od tego jak wykorzystamy chociażby albumy, bo przypomnijmy, że tutaj możemy przenosić ich zawartość, a nie tylko kopiować jak w iPhonie.

Natomiast iOS daje nam zdecydowanie więcej narzędzi by odnaleźć się w nadmiarze własnych zdjęć i filmów. 

 

Ustawienia

iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Kolejna zmiana, która objęła iOS 18, to przeprojektowane menu ustawień, które od teraz jest zdecydowanie bardziej przejrzyste.

Głównie za sprawą tego, że z pierwszej strony została usunięta lista wszystkich aplikacji z dostępem do ich ustawień, zaś na wierzchu mamy pozostawione te najważniejsze pozycje.

Wprawdzie Apple nadal trzyma się swoich rozwiązań i np. Ustawienia aplikacji aparatu nie są, tak jak w Samsungu, dostępne z poziomu aplikacji, tylko nadal są traktowane jako oddzielna sekcja na liście wszystkich ustawień.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Łatwo też zauważyć, że to nadal iOS wiedzie prym w ilości pozycji na pierwszej stronie ustawień.

Zamiast na przykład utworzyć skrót połączenia, woli wyciągnąć na wierzch ustawienia wifi, bluetooth, sieci komórkowej i hotspotu.

W dodatku, w tej samej wyraźnie oddzielonej od reszty sekcji umieszcza ustawienia baterii, jakby te miały cokolwiek wspólnego z opcjami połączeń.

By z kolei przejść do takich najczęściej używanych ustawień jak dźwięki, trzeba pokonać całe dwie sekcje by je odnaleźć.

Sposób pogrupowania tych ustawień daje nadal wiele do życzenia. Ustawienia w One UI wydają się być nadal lepiej uporządkowane.

 

Aplikacja telefon

 iOS-18-vs-One-UI-6

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Zmiany możemy zauważyć także w aplikacji telefon, a konkretnie w sekcji przycisków, gdzie odtąd wpisywanie ręczne numeru będzie automatycznie podpowiadać nam zapisane kontakty.

Funkcja ta oczywiście była już dostępna w One UI i to zresztą aplikacja Samsunga nadal oferuje czytelniejszy wgląd w historię połączeń, mimo, że nowy iOS 18 w sekcji ostatnich połączeń udostępnił belkę wyszukiwania. 

W przypadku Samsunga korzystamy z opcji historia dostępnej przy każdym kontakcie.

Z kolei w iPhonie takiej opcji nadal nie ma i jesteśmy zmuszeni przewijać całą długą listę wszystkich zarejestrowanych połączeń by odnaleźć interesującą nas pozycję.

 

iOS-18-vs-One-UI-6

 

Lista ostatnich połączeń uwzględnia konkretną godzinę, ale tylko wśród połączeń z bieżącego dnia.

Potem mamy określenie wczoraj, dalej wymienione dni tygodnia i dopiero po odstępie tygodnia od ostatniego połączenia, otrzymujemy informację z konkretną datą.

By poznać dokładny czas połączenia musimy przejść do informacji o kontakcie.

Z kolei w Samsungu połączenia są podzielone na sekcje z konkretną datą, a każdy wiersz z połączeniem ma od razu ujęty czas odebrania, bądź nawiązania połączenia.

Oczywiście nie jest to cała lista dostępnych zmian w iOS 18.

Te, jak już wspomniałem, omówiłem w całości w osobnym filmie, natomiast tutaj postanowiłem skupić się na porównaniu tych najważniejszych zmian, które zaszły w nowej odsłonie systemu od Apple.

Dajcie koniecznie znać, co myślicie o obu tych systemach i które rozwiązania i idącą za nimi filozofię cenicie sobie najbardziej.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium