Pancernik.eu
Kategorie blog
Chmura tagów
Adam Brzozowski Trading Bizon
Lotnicza 35A
63-400, Ostrów Wielkopolski
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Brak ładowarki w zestawie – co to oznacza dla użytkowników? 0
Brak ładowarki w zestawie – co to oznacza dla użytkowników?

Ujednolicenie złącza ładowania i koniec z ładowarkami?

Rok 2025 przynosi ważne zmiany w świecie elektroniki użytkowej. Wchodząca w życie dyrektywa RED (Radio Equipment Directive), a dokładnie jej nowelizacja (UE) 2022/2380, wprowadza nowe zasady dotyczące ładowania urządzeń na terenie Unii Europejskiej. Celem tych przepisów jest m.in. ujednolicenie złącza ładowania w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Kolejną ważną zmianą jest wycofanie ładowarek z zestawów sprzedażowych, co ma przyczynić się do ograniczenia ilości elektrośmieci. Czy to dobra wiadomość? Jakie konsekwencje czekają użytkowników? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

Kluczowe postanowienia dyrektywy RED — co się zmienia?

Od 28 grudnia 2024 r. wszystkie nowe smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki, konsole do gier i głośniki przenośne sprzedawane na terenie UE muszą być wyposażone w port USB-C. Wyjątkiem są laptopy, które mają czas na dostosowanie się do regulacji do kwietnia 2026 r.

Dodatkowo od nowego roku dyrektywa zakłada możliwość zakupu urządzeń elektronicznych bez dołączonej ładowarki. Ma to na celu zmniejszenie liczby niepotrzebnych akcesoriów oraz redukcję odpadów elektronicznych.

 

USB-C i brak ładowarki w zestawie – rewolucja w ładowaniu czy problem dla użytkowników?

Kupujesz nowy smartfon, otwierasz pudełko i… nie ma ładowarki? Od 2025 roku to już nie wyjątek ani kaprys producentów urządzeń, lecz nowy standard. Z jednej strony oznacza to większą uniwersalność i mniejsze zużycie zasobów, ale z drugiej – rodzi wyzwania związane z doborem odpowiedniego akcesorium.

Unia Europejska argumentuje, że przecież większość użytkowników posiada już w domu ładowarki z poprzednich urządzeń. Rzeczywistość pokazuje jednak, że wielu z nich i tak musi kupić nową.

Dlaczego? Technologie szybkiego ładowania dynamicznie się rozwijają, a starsze zasilacze często nie obsługują pełnej mocy nowego smartfona, co znacząco wydłuża czas ładowania. Ponadto wiele osób, sprzedając swój stary telefon, oddaje go razem z ładowarką, przez co przy zakupie nowego modelu zostają bez niezbędnego akcesorium. W efekcie zakup nowej ładowarki staje się niemal koniecznością.

Czy dyrektywa RED to krok w stronę lepszej przyszłości, czy raczej dodatkowy problem dla użytkowników? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wyzwaniom wynikającym z tej zmiany.

 

Zalety wprowadzenia jednolitego standardu:

  • Mniejsza liczba kabli i ładowarek – jeden kabel może obsłużyć różne urządzenia.
  • Wygoda użytkowania – koniec z zastanawianiem się, czy wtyczka pasuje do portu. Możliwość używania jednej ładowarki do różnych urządzeń sprawi, że codzienne korzystanie z elektroniki stanie się prostsze i bardziej komfortowe.
  • Ekologiczne podejście – ujednolicenie portu ładowania ograniczy konieczność kupowania różnych ładowarek, co przełoży się na mniejszą ilość odpadów elektronicznych.
  • Oszczędności dla konsumentów – brak potrzeby zakupu wielu różnych ładowarek oznacza mniejsze wydatki dla użytkowników.

Potencjalne problemy:

  • Nie każda ładowarka USB-C jest taka sama – różne moce ładowania i standardy szybkiego ładowania mogą wpłynąć na efektywność ładowania.
  • Nie każdy kabel USB-C obsługuje szybkie ładowanie – warto zwracać uwagę na oznaczenia i specyfikacje techniczne.
  • Świadomość użytkowników – konsumenci będą musieli zwracać większą uwagę na parametry techniczne ładowarek i kabli, aby zapewnić odpowiednie i bezpieczne ładowanie swoich urządzeń.
  • Dostosowanie rynku – producenci i sprzedawcy będą zobowiązani do wdrożenia nowych rozwiązań, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością reorganizacji procesów produkcji i logistyki.
  • Obowiązek czytania specyfikacji na opakowaniu – nowe piktogramy informacyjne określą, jakie parametry obsługuje urządzenie.

 

Piktogramy na opakowaniach urządzeń elektronicznych — jak je odczytywać?

Dyrektywa RED nakłada na producentów obowiązek umieszczania szczegółowych informacji na temat kompatybilnych ładowarek. Znajdziesz tam informacje o:

  • Mocy ładowania – czy urządzenie obsługuje ładowanie np. 15W, 25W, 65W itp.
  • Wsparciu dla technologii szybkiego ładowania – np. Power Delivery (PD), Quick Charge (QC), SuperVOOC itp.
  • Czy ładowarka jest dołączona do zestawu – ujednolicony piktogram jasno to wskaże.

Piktogramy z konkretnymi oznaczeniami znajdą się zarówno na opakowaniu urządzenia jak i na stronie internetowej sklepu, w którym będziesz dokonywać zakupu swojego nowego sprzętu.

Poniżej przedstawiamy przykład takich oznaczeń.

Piktogram po lewej oznacza, że nie ma ładowarki w zestawie z telefonem. Ten po prawej informuje o minimalnej mocy potrzebnej do naładowania urządzenia, a także mocy maksymalnej obsługiwanej przez dane urządzenie. Poniżej tych danych znajduje się informacja o standardzie szybkiego ładowania, które wspiera urządzenie.

Jeśli nie chcesz kupić ładowarki, która nie spełni wymagań Twojego smartfona, koniecznie zwracaj uwagę na te oznaczenia!

 

Jak wybrać odpowiednią ładowarkę?

Skoro większość smartfonów nie będzie już zawierać ładowarki, to jak wybrać tę właściwą? Kluczowe aspekty to:

1. Sprawdź moc ładowania urządzenia

Nie każda ładowarka będzie odpowiednia dla Twojego telefonu. Jeśli Twój smartfon obsługuje 33W, a wybierzesz ładowarkę 18W, ładowanie będzie wolniejsze.

2. Dobierz właściwy standard szybkiego ładowania

Każdy producent stosuje własne technologie, np.:

  • Super Fast Charging (PPS, PD 3.0) - standard szeroko stosowany m.in. przez Samsunga. Pozwala na dynamiczne dostosowywanie napięcia i natężenia prądu, co zwiększa efektywność ładowania i minimalizuje straty energii, umożliwiając szybsze i bezpieczniejsze ładowanie urządzeń.

Ładowarka sieciowa Samsung Power Adapter PD, PPS 45W, 1x USB-C + kabel USB-C, czarna

199.00 zł

 

  • Power Delivery (PD) - najczęściej stosowany, najbardziej uniwersalny standard szybkiego ładowania, obsługiwany przez Apple, Google, Samsung i wielu innych producentów. Pozwala na dynamiczne dostosowanie mocy ładowania.

Ładowarka sieciowa Spigen ArcStation Pro GaN 2x USB-C 45W PD 3.0, PPS, SFC, czarna

199.00 zł

 

  • Quick Charge (QC) – technologia rozwijana przez Qualcomm, stosowana w wielu smartfonach z procesorami Snapdragon. QC 4.0+ jest kompatybilny z USB Power Delivery.

Ładowarka sieciowa Forcell F-Energy Wall Charger GaN III 70W, 2x USB-C PD, 1x USB-A, QC 4.0, szara

129.00 zł

 

  • SuperVOOC / VOOC – rozwiązanie stosowane przez OnePlus, Oppo i Realme. Wymaga dedykowanych ładowarek i kabli do osiągnięcia pełnej mocy ładowania.

Ładowarka sieciowa OnePlus SuperVOOC GaN Dual Charger 80W USB-A/USB-C + kabel USB-C 1m, biała

179.00 zł

 

  • Mi Turbo Charge / HyperCharge – system szybkiego ładowania od Xiaomi, który może osiągać moc do 120W przy odpowiednich ładowarkach i kablach.

Ładowarka sieciowa Xiaomi Travel Charger 33W 1x USB-A + kabel USB-C 1 m, biała

79.00 zł

 

  • SuperCharge – standard Huawei, również wymagający kompatybilnych akcesoriów.

 

3. Jakość i certyfikaty mają znaczenie

Wybierając ładowarkę, warto postawić na modele posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE, RoHS czy FCC i zakupić ją z zaufanego źródła. Unikaj tanich, niecertyfikowanych produktów niewiadomego pochodzenia, które mogą uszkodzić baterię smartfona lub stanowić zagrożenie pożarowe.

4. Nie zapominaj o odpowiednim kablu

Chociaż USB-C jest standardem złącza, to kable różnią się parametrami:

  • USB-C do USB-C – wymagane do ładowarek obsługujących Power Delivery.

Kabel Belkin Boost USB-C do USB-C 100W 5A 2m, czarny

45.00 zł

 

  • USB-A do USB-C – starszy typ, głównie kompatybilny z Quick Charge. Często również wymagany do ładowarek typu: SuperVOOC i VOOC od OnePlus, Oppo i Realme; HyperCharge od Xiaomi; SuperCharge od Huawei

Kabel Baseus Dynamic Series 100W USB-A do USB-C 2m, ciemnoszary

29.00 zł

 

  • Przewód do Apple CarPlay / Android Auto – choć przewód może umożliwiać ładowanie i synchronizację danych, nie zawsze zagwarantuje kompatybilność z Apple CarPlay czy Android Auto. Dla najlepszej wydajności zaleca się wybór kabli o długości nieprzekraczającej jednego metra, ponieważ krótsze przewody minimalizują zakłócenia i zapewniają stabilne połączenie z systemami infotainment.

 

Kabel kątowy 90° Unitek USB-C do USB-C, PD / QC 3.0, 100W 0,5 m, czarno-szary

29.00 zł

 

  • Obsługa przesyłu danych – nie każdy kabel USB-C wspiera szybki transfer danych, warto zwrócić uwagę na oznaczenia oraz przepustowość.

 

Podsumowanie

Wprowadzenie jednolitego standardu USB-C i usunięcie ładowarek z zestawów to duży krok w stronę wygody i bardziej ekologicznego podejścia do elektroniki, ale także wyzwanie dla użytkowników. Warto wiedzieć, jak odczytywać nowe oznaczenia, aby uniknąć problemów z ładowaniem smartfona.

Wybierając odpowiednią ładowarkę, kieruj się:

  • Mocą ładowania dopasowaną do Twojego smartfona,
  • Obsługiwanym przez urządzenie standardem szybkiego ładowania,
  • Certyfikatami jakości i bezpieczeństwa.

Jeśli masz wątpliwości, jaką ładowarkę czy kabel wybrać, w naszym sklepie Pancernik.eu znajdziesz szeroką ofertę ładowarek sieciowych i przewodów ładujących od renomowanych producentów. Nasza obsługa klienta chętnie doradzi Ci najlepszy model dopasowany do Twojego urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium