Ustawienia Siri
Wprawdzie marka nadal nie wprowadziła obsługi języka polskiego dla swojej asystentki głosowej, ale jeśli korzystanie z niej w jej natywnym języku nie stanowi dla was trudności.
Warto przyjrzeć się kilku ustawieniom.
Oczywiście nasze pierwsze kroki kierujemy do ustawień, a następnie przechodzimy do sekcji dostępność.
W ramach ustawień ogólnych, które znajdziemy na samym dole, wybieramy Siri. Tutaj interesuje nas kilka pozycji.
Po pierwsze warto aktywować funkcję „napisz do Siri”.
W ten sposób nie będziemy musieli każdorazowo wywoływać asystentki za pomocą komunikatu „hey, Siri” albo „Siri”, tylko wystarczy, że wciśniemy i przytrzymamy dłużej przycisk boczny.
Od teraz asystentka nie przełącza się w tryb słuchania, tylko aktywuje czat. Przydatna funkcja, kiedy potrzebujemy w bardziej dyskretny sposób skorzystać z Siri.
W dalszej kolejności mamy „okres wstrzymania Siri”.
Tu polecam wybrać opcję „najdłużej” - dzięki temu Siri odczeka chwilę tuż po tym jak skończymy do niej mówić - zdecydowanie poprawia to komunikację z asystentką.
Kolejną rzecz, którą warto włączyć to „zawsze reaguj na Siri”, dzięki czemu nasz iPhone będzie reagować zarówno na polecenie „Siri”, jak i „hej Siri” - nawet wtedy, gdy leży ekranem skierowanym w dół.
Jeśli z kolei nie satysfakcjonuje Was odpowiedź, której udziela asystentka głosowa, to zawsze możecie ją przerwać, wtrącając ponownie słowo „Siri” - wystarczy, że aktywujecie funkcję „przerywaj, mówiąc Siri”.
Skoro jesteśmy już w sekcji dostępności, to zajrzyjcie jeszcze do opcji dotyku.
Powinniście się zainteresować pozycją „nie kończ połączeń po zablokowaniu”, dzięki której nie skończycie bieżącego połączenia, jeśli np. przypadkowo naciśniecie przycisk boczny.
Ustawienia ogólne
No dobrze. Pora na porcję ustawień, które znajdziemy w sekcji ogólne. Na początek proponuję udać się do ustawień wypełnianie i hasła.
Bardzo ważną funkcją dla bezpieczeństwa danych jest automatyczne sugerowanie przez system haseł, kluczy czy kodów weryfikacyjnych, którymi posługujemy się podczas logowania w aplikacjach i witrynach.
Większość z nas posługuje się co najwyżej kilkoma hasłami, które zna na pamięć i które naprzemiennie wykorzystuje w różnych miejscach.
W dłuższym dystansie naraża nas na niebezpieczeństwo ze względu na częste upublicznianie bazy danych.
Tworzenie za każdym razem automatycznie wygenerowanych haseł, które potem będzie dla nas przechowywać aplikacja „hasła” jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Przy okazji polecam aktywować także funkcję „usuwaj po użyciu”.
Funkcja automatycznie usuwa wszelkiego rodzaju kody weryfikacyjne, które lądują potem wśród naszych wiadomości i z czasem niepotrzebnie je zaśmiecają.
Kolejna ważna rzecz w ramach ustawień ogólnych, to tym razem AirDrop.
Funkcja ta umożliwia natychmiastowe udostępnianie plików osobom znajdującym się w pobliżu - mowa tu oczywiście o przenoszeniu rzeczy z jednego iPhone’a na drugi.
W tym miejscu polecam wybrać opcję „tylko kontakty”, a zatem będziecie widoczni wyłącznie dla urządzeń osób, które macie w swoich kontaktach.
Jeśli z kolei chcielibyście przetestować gest udostępnienia w ramach, którego można szybko wymienić się np. numerami, to w tym celu wystarczy wybrać „zbliżenie urządzeń do siebie”.
Alternatywnym rozwiązaniem, które umożliwia szybkie przekazanie naszej wizytówki i w dodatku będzie działać na każdym telefonie, to wygenerowanie własnego kodu QR, który wystarczy potem zeskanować.
By to zrobić wchodzimy do aplikacji „skróty”, a następnie przechodzimy do galerii. W polu wyszukiwania wpisujemy frazę „kod” i wybieramy „utwórz kod QR”.
Dodajemy skrót, a następnie przechodzimy do zakładki skróty. Stukamy w kafelkę „utwórz kod QR” i dodajemy kontakt.
Wygenerowany kod zachowujemy jako obrazek. Wchodzimy do galerii ze zdjęciami i oznaczamy nasz obrazek jako ulubione. Dodajemy widget z albumem zdjęć, wybieramy nasze zdjęcie i tyle.
Od teraz wystarczy, że stukniemy w nasz widget, który uruchomi zdjęcie z kodem i każdy po jego zeskanowaniu otrzyma gotowy kontakt do zapisania w swojej książce.
Zresztą sami zeskanujecie ten kod i sprawdźcie, czy rzeczywiście działa.
W ramach ustawień ogólnych warto zwrócić także uwagę na klawiaturę i na opcję „pokaż wyniki obliczeń”.
Kiedy ją aktywujecie, będziecie mogli np. w ramach swoich notatek przeprowadzać proste działania matematyczne.
Na koniec warto zajrzeć do ustawień ogólnych AirPlay i aktywować opcję Handoff, dzięki której będziecie mogli kontynuować rozpoczętą czynność na innym urządzeniu używającym wasze konto iCloud.
Ustawienia iCloud
Pora na kilka ustawień w ramach naszego konta iCloud.
Przechodzimy do sekcji „logowanie i zabezpieczenia” i na samym dole wybieramy „ weryfikacja automatyczna”.
W ten sposób będziemy mogli pominąć weryfikację CAPTCHA w aplikacjach i w internecie, pozwalając iCloud na automatyczną i bezpieczną weryfikację naszego urządzania oraz przypisanego do niego konta.
W ramach naszego konta Apple warto zajrzeć także do sekcji iCloud i jeśli korzystacie z funkcji iCloud +, koniecznie sprawdźcie „przekazywanie prywatne”.
Usługa ta ukrywa nasz adres IP oraz aktywność podczas przeglądania internetu w Safari. Chroni także nasz niezaszyfrowany ruch w sieci.
Będąc jeszcze przy ochronie swojej prywatności, warto również zmienić położenie naszego adresu IP na uogólnione.
Ważną rzeczą jest aktywacja opcji backup w iCloud, która automatyczne tworzy kopię zapasową iPhone’a tak by móc odtworzyć wszystkie dane w przypadku utracenia urządzenia, bądź przejścia na nowe.
Bezpieczeństwo naszych danych w iPhonie jest bardzo ważne. Ale nie mniej ważne jest także bezpieczeństwo naszego telefonu.
Warto zabezpieczyć przed upadkiem, dlatego w tym miejscu polecam jak zawsze zajrzeć na stronę naszego sklepu pancernik.eu
Znajdziecie tu przebogatą ofertę etui, szkieł ochronnych oraz inne akcesoria do urządzeń mobilnych. Zapraszamy i życzymy udanych łowów!
Ustawienia Aparatu
Z pewnością docenicie kilka ustawień, które warto włączyć w ramach aplikacji aparat.
W tym miejscu polecam aktywować „portrety w trybie zdjęcie”.
Dzięki temu mapa głębi będzie rejestrowana automatycznie, gdy w kadrze na pierwszym planie znajdzie się osoba, lub zwierzę - w trakcie edycji takiego zdjęcia będziecie mogli zastosować efekty portretowe.
Dalsze kroki skierujcie do sekcji „nagraj dźwięk”. Tu polecam aktywować dźwięk przestrzenny - dzięki temu będziecie mogli skorzystać z funkcji miks audio w nowych iPhone’ach z linii 16stej.
Dodatkowym udogodnieniem jest od teraz możliwość odtwarzania dźwięku w trakcie nagrywania video, ale pamiętajcie, że wówczas iPhone nagrywa dźwięk w trybie mono.
Bardzo przydatną opcją w ramach aparatu jest „Zachowaj ustawienia”.
To właśnie tutaj możecie wybrać jakie ostatnio użyte ustawienia w aplikacji aparatu mają zostać zachowane - jeśli nie chcecie by iPhone zerował użyty styl fotograficzny, wystarczy, że go tutaj zaznaczycie.
Ustawienia aplikacji
Kolejnym miejscem na mapie ustawień, które nas interesuje to lista aplikacji.
Zacznijmy od Safari. W ramach całego dużego bloku „prywatność i ochrona”, warto aktywować wszystkie dostępne tutaj opcje.
W dużym skrócie, każda tutejsza funkcja pracuje na naszą bezpieczną aktywność w sieci.
Przekłada się to m.in. na to, że nie jesteśmy śledzeni poza witrynami, nasz adres IP jest stale chroniony, a do tego otrzymujemy alerty o fałszywych witrynach.
Przyjrzyjmy się teraz aplikacji wiadomości. Bardzo przydatną funkcją jest przekazywanie.
Jeśli posiadacie więcej, niż jedno urządzenie od Apple, to możecie w prosty sposób upoważnić je by również mogły wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, które obsługuje nasz iPhone.
Z kolei w wiadomościach audio, które ostatnio zyskują na popularności, warto rozważyć wyłączenie ich wygaśnięcia, które domyślnie następuje po upływie dwóch minut, kiedy zostają wysłane, lub odsłuchane.
Na koniec proponuję aplikację zdjęcia, gdzie w ramach prywatności warto rozważyć aktywację „używaj Face ID”.
Dzięki temu wyświetlanie albumów Ukryte, bądź Ostatnio usunięte będzie każdorazowo wymagać użycia Face ID.
Dziękuję za Wasz czas i uwagę, mam nadzieje, że ta garść informacji była dla Was pomocna.
Do zobaczenia i do usłyszenia już niebawem!